Warsztaty stacjonarne
Więcej informacji odnośnie form szkoleń znajdziesz tutaj.
Specyficzne problemy nadzoru nad systemami do pomiarów ciągłych emisji zanieczyszczeń do powietrza z punktu widzenia przemysłu, urzędu i laboratoriów badawczych.
Dlaczego warto:
- To już XIII Warsztaty Emisyjne organizowane przez CE2 Centrum Edukacji pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Laboratoriów Emisyjnych dla przemysłu, administracji i laboratoriów emisyjnych.
- Warsztaty Emisyjne to forum dyskusji i wymiany doświadczeń w zakresie monitoringu zanieczyszczeń do powietrza.
- Zależy nam na tym, aby przekazać naszym Klientom wiedzę na temat pomiarów, co będzie skutkować lepszym zrozumieniem wymagań i pozwoli prawidłowo formułować zapytania ofertowe, a w efekcie otrzymaniem porównywalnych ze sobą ofert.
- Jako Polskie Stowarzyszenie Laboratoriów Emisyjnych śledzimy na bieżąco wszelkie nowości normatywne i prawne. Zgłaszamy swoje uwag i spostrzeżenia do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Ministra Środowiska, Polskiego Centrum Akredytacyjnego oraz Stowarzyszeń branżowych. Dzięki temu rośnie świadomość trudności jakie stoją przez przemysłem i laboratoriami w zakresie pomiarów.
Biorąc udział w XIII Warsztatach Emisyjnych:
- Rozwiejesz wątpliwości, kiedy warunki uznania granicznych wielkości emisji (GWE) są osiągnięte. Jak postępować z niepewnościami pomiarowymi, czy mogą być uwzględniane przy ocenie uznania granicznych wielkości emisji za dotrzymane
- Poznasz, jakie kompetencje leżą po stronie instytucji kontrolujących i wydających pozwolenia w zakresie nadzoru nad AMS-ami. Jak prowadzić urządzenia pomiarowe i instalację, aby być dobrze przygotowanym na kontrolę WIOŚ.
- Dowiesz się, jakie wymagania wprowadza nowa norma EN 17255 oraz jak należy się przygotować do jej wdrożenia.
- Poznasz, swoje obowiązki w zakresie nowych wymagań monitoringowych emisji zanieczyszczeń do powietrza jakie wprowadziły konkluzje BAT, polskie rozporządzenia MKIŚ oraz normy.
- Zdobędziesz wiedzę, na temat warunków eksploatacji urządzeń pomiarowych i urządzeń ochrony środowiska, jakie są najczęściej popełniane błędy i jaki sobie poradzić z nieprzewidzianymi problemami.
- Dowiesz się, jakie wymagania powinno spełniać laboratorium wykonujące pomiary emisji zanieczyszczeń do powietrza zgodnie z konkluzjami BAT oraz tajniki techniki pomiarowej „trudnych substancji” (Hg, HCl, HF, NH3)
- Poznasz, nowe możliwości ciągłego pomiaru emisji CO2, oraz warunki kiedy może być zastosowane do rozliczenia w handlu emisjami.
Program szkolenia
Zakwaterowanie uczestników 18.10.2022 r. od godz. 15:00
Dzień 1 - środa 19.10.2022 r.
Blok tematyczny I
- Ocena dotrzymania/przekroczenia standardów emisyjnych i BAT AELs na podstawie rejestrowanych danych w systemach monitoringu oraz na podstawie pomiarów okresowych. Podejście do oceny niepewności.
- Oddanie do eksploatacji nowej instalacji w świetle POŚ i innych wymagań prawnych – czas rozruchu, praca eksploatacyjna i kryteria uznania za pracę w eksploatacji.
- Wymagania monitoringu ciągłego w konkluzjach BAT
- Polskie Standardy emisyjne, a BAT AELs
- Monitoring emisji niezorganizowanej i inne wymagania Konkluzji BAT
- Propozycje do zmiany przepisów związanych z powyższymi zagadnieniami – panel dyskusyjny
Blok tematyczny II
- Uprawnienia kontrolne WIOŚ w zakresie realizacji wymagań wynikających z Rozporządzenia Ministra Klimatu i środowiska w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz normy PN-EN 14181:2015.
Blok tematyczny III
- “First international Data Acquisition and Handling Standard EN 17255 – What is it and what is its relevance for Continuous Emission Monitoring”
Pierwszy międzynarodowy standard EN17255 Emisja ze źródeł stacjonarnych -- Systemy zbierania i opracowywania danych. Co to jest i co to oznacza dla obecnych i przyszłych systemów ciągłego monitorowania emisji.(Prezentacja będzie wygłoszona w j. angielskim i na bieżąco tłumaczona na j.polski)
Dzień 2 czwartek 20.10.2022 r.
Blok tematyczny I
- Wdrożenie nowych wymagań dla ciągłego monitoring emisji – Zbieranie i raportowanie danych zgodnie z wymaganiami PN-EN 17255:
Zakres normy w odniesieniu do CEMS
Wymagania fizyczne i jakościowe zbierania danych
Rodzaj zbieranych danych objętych normą
Typy wyznaczanych danych objętych normą
Różnice przepisów krajowych w stosunku do normy
Wymagania dotyczące raportów systemowych
Blok tematyczny II
- Konkluzje BAT – jaki jest nadzór nad jakością wskazań AMS - nowe monitorowane substancje, nowe wartości dopuszczalne emisji, nowe czasy uśredniania–.
- Omówienie stawianych wymagań wobec systemów rejestrujących i raportujących wielkości mierzone przez AMS.
- Jak przygotować się do zmian w postepowanie z niepewnościami dla systemu monitoringu ciągłego - przykłady wyznaczania niepewności pomiaru dla AMS.
- Problemy w realizacji pomiarów okresowych a konkluzje BAT: jak dobrać metody pomiarowe, czy będziemy mogli skorzystać z niepewności pomiarowych i jakie to niesie ze sobą konsekwencje.
- Problemy raportowanie wyników pomiaru okresowych w wypadku uzyskania wartości poniżej granicy oznaczalności metody. Czy uzyskanie wyników poniżej granicy wykrywalności w trakcie pomiarów okresowych metali i metaloidów może dać wynik przekraczający wartości dopuszczalne emisji do powietrza?
Blok tematyczny III
- Wpływ warunków poboru prób na wyniki oznaczania Hg, HCL, HF i NH3.
- Częstotliwość, wymagania czasowe pobierania próbek i uśredniania wyników
- Procedura wykonywania pomiarów gwarancyjnych
- Zalecenia eksploatacyjne dla instalacji oczyszczania spalin na postawie doświadczeń pomiarowych - omówienie istotnych warunków projektowych i eksploatacyjnych mających wpływ na pracę i skuteczność działania instalacji oczyszczania powietrza. Trudności w dotrzymaniu wymagań dla aparatury pomiarowej.
Dzień 3 piątek 21.10.2022 r.
Blok tematyczny I
- Doświadczenia eksploatacyjne z pomiarów ciągłych Hg na instalacjach spalania i współspalania odpadów:
- jak zmniejszyć nakłady – wprowadzić oszczędności
- jak zwiększy dyspozycyjność.
Blok tematyczny II
- Testy funkcjonalności systemów ciągłego pomiaru emisji dla potrzeby QAL2 i AST
- Warunki i przygotowanie sytemu do testów
Zakres testów
Prezentacja wyników
Ocena spełnienia wymagań
- Jak zmniejszyć koszty emisji CO2 dla paliw gazowych i ciekłych?
- Średnia cena od początku roku to 84 Euro/tona
- Sposoby rozliczania
- Dotrzymanie dokładności
- Sposoby obniżenia emisji CO2
- Rozliczenia w instalacjach wychwytu
Nasi Eksperci
- Marcin Wiśniewski - Ekspert z zakresu Dyrektywy IED i konkluzji BAT, ekspert w zakresie emisji przemysłowych, posiadający dziesięcioletnie doświadczenie związane z wdrażaniem przepisów prawa dotyczących pozwoleń zintegrowanych. Członek Technicznych Grup Roboczych pracujących nad rewizją dokumentów referencyjnych BAT. Doświadczony wykładowca prowadzący szkolenia dla organów administracji oraz zainteresowanego przemysłu z zakresu pozwoleń zintegrowanych oraz wymagań BAT.
- Eugeniusz Głowacki - Dyrektor Zakładu Ochrony Środowiska ZPBE „Energopomiar” Sp z o.o. w Gliwicach. Pasjonuje się technologiami redukującymi negatywne oddziaływanie energetyki na środowisko. Posiada bogate doświadczenie w pomiarach i monitoringu emisji zanieczyszczeń. Od wielu lat zarządza akredytowanym laboratorium. Jego entuzjazm udziela się słuchaczom, gdy
w prostych słowach opowiada o kotłach, technologiach, prawie czy pomiarach. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem z innymi. Honorowy członek PSLE.
- Grzegorz Werner- Zakład Ochrony Środowiska ZPBE „Energopomiar” Sp z o.o.
- Elwira Chmielowiec-Karpowicz - Diagpom Sp. z o.o. Jedyna kobieta w branży pomiarów emisyjnych. Jej wiedza i doświadczenie jako pomiarowca i kierownika akredytowanego laboratorium emisyjnego są bardzo wysoko oceniane. Zafascynowana swoją pracą nieustannie rozwija się zawodowo. Ekspert techniczny PCA i wieloletni trener CE2 Centrum Edukacji, Wiceprezes PSLE.
- Edward Sucharda - Kierownik Działu Marketingu i Sprzedaży Systemów SICK Sp. z o.o. Od 25 lat pracuje dla producenta analizatorów i systemów monitoringu emisji SICK AG. Prowadził liczne projekty dotyczące monitoringu emisji oraz pomiarów procesowych w Polskiej Energetyce i na innych obiektach przemysłowych. Doświadczenia zawodowe dotyczą zarówno aktualnych przepisów, jak i aplikacji systemów jak również zagadnień serwisowych.
- Agnieszka Białobrzeska - Ekspert w zakresie kontroli automatycznych systemów pomiarowych w aspekcie wymagań prawnych i normatywnych.
- Gerard Jarecki - „MikroB” - Wysokiej klasy Specjalista, Kierownik Grupy Systemów Ciągłej Kontroli Emisji w firmie MIKROB, inżynier, projektant i programista systemów kontroli emisji.
- Christoph Becker - Od ponad 30 lat w branży pomiarowej. Swoją karierę zaczynał w firmie Hartmann & Braun w dziale Badawczo-Rozwojowym Analizatorów Procesowych. Następnie został Managerem Produktu CGA (Analizatory Gazów do pomiarów ciągłych) oraz Managerem na Europę Centralną i Wschodnią dla kolejnych grup produktowych (m.in. analizatorów FTIR, spektrometrów masowych, chromatografów gazowych oraz analizatorów własności fizycznych).
- Tomasz Augustyn - Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, europejskich studiów podyplomowych Eco-Integrated Mechanical Engineering oraz studiów MBA Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. Od ponad 20 lat aktywny w branży procesowej, wodnej i ochrony środowiska.
- Anna Palewicz - Absolwentka Politechniki Wrocławskiej Wydziału Inżynierii Środowiska. Doświadczenie zawodowe w branży pomiarów środowiskowych zdobywała kolejno w firmach: Technopomiar i SICK.
- Dariusz Janasz, Wojciech Głowacki- Emerson Automation Solutions
Informacje organizacyjne
Cena szkolenia online obejmuje:
- Wykłady i udział w panelach dyskusyjnych,
- Materiały szkoleniowe,
- Świadectwo uczestnictwa w szkoleniu
- 3 noclegi w pokojach jednoosobowych, przerwy kawowe, obiady i kolacje.
Cena promocyjna ważna do 2 października 2022 r. - 2 790 zł
Cena regularna obowiązuje od 3 października 2022 r. - 3 090 zł
Cena za udział w Warsztatach bez zakwaterowania - 2 490 zł
