O Warsztatach
Konkluzje BAT wprowadzają znacznie rozszerzone obowiązki pomiarowe dla instalacji przemysłowych emitujących zanieczyszczenia do powietrza.
Oprócz tego, okresowy monitoring emisji nadal należy prowadzić zgodnie z wymaganiami prawa polskiego i decyzji administracyjnych.
Pomiary okresowe gazów odlotowych do powietrza powinny być wykonywane przez laboratoria akredytowane zgodnie z metodyką referencyjną, ponieważ należą do obszaru regulowanego prawnie.
- Jeżeli odpowiadasz za ochronę Środowiska w firmie i zlecasz wykonanie pomiarów okresowych,
- Jeżeli jesteś Inspektorem WIOŚ i kontrolujesz wykonanie tych obowiązków prawnych przez właścicieli instalacji
- Jeżeli jako Urzędnik wydajesz decyzje na emisję do powietrza lub pozwolenia zintegrowane?
- Jeżeli jesteś „Pomiarowcem” i wykonujesz akredytowane pomiary okresowe emisji do powietrza, to
w każdym z tych przypadków warto, abyś zapoznał się z najnowszymi wymaganiami prawnymi w zakresie ochrony powietrza i monitoringu powietrza.
Nowe wymagania, o których możesz nie wiedzieć mają również przełożenie na kwestie finansowe wykonywania pomiarów okresowych zgodnie z konkluzjami BAT i wymaganiami PCA.
Na Warsztatach Pomiarów Okresowych dowiesz się o wymaganiach pomiarowych dla różnych instalacji, a szczególnie: spalarni odpadów, cementowni, przemysłu chemicznego, energetyki i innych.
Warsztaty to spotkanie czterech zainteresowanych stron: Przemysłu, Laboratoriów akredytowanych, Inspektorów OŚ i Urzędów wydających decyzje.
Dlaczego warto?
- Jeżeli jesteś przedstawicielem przemysłu, pracujesz w ochronie środowiska, monitorujesz lub realizujesz wymagania prawne w swojej firmie, zamawiasz pomiary emisji do powietrza, opracowujesz specyfikację techniczną do przetargów, to te warsztaty wesprą Cię w wykonywaniu Twoich obowiązków:
- Dowiesz się o warunkach w jakich powinny być wykonywane najtrudniejsze pomiary okresowe.
- Dowiesz się, jak sprawdzać otrzymane sprawozdania, jakiego typu błędy mogą wystąpić, np. dotyczące zakresów pomiarowych i niepewności oraz stosowanych norm.
- Poznasz szczegóły usługi, którą zamawiasz, otrzymujesz i za którą płacisz.
- Dowiesz się, jak prawidłowo prowadzić nadzór na pomiarami, aby po kontroli WIOŚ otrzymać pochwałę od szefa, a nie mandat.
- Dowiesz się również, jakie wymagania zapisać w technicznej dokumentacji przetargowej, aby otrzymać rzetelnie wykonane pomiary, zgodnie z wymaganiami prawnymi i normatywnymi.
- Poznasz warunki w jakich powinny być wykonywane pomiary okresowe, aby wyniki były użyteczne i zgodne z wymaganiami.
- Dowiesz się, dlaczego ważna jest weryfikacja wyników pomiarów emisji w odniesieniu do parametrów spalanego paliwa i zainstalowanych urządzeń ochronnych.
- Będziesz potrafił ocenić, czy sprawozdanie, które otrzymujesz jest prawidłowo wykonane i nie zawiera błędów.
- Jeżeli nadzorujesz Termiczne Przetwarzanie Odpadów, to poznasz warunki techniczne wykonywania nowych pomiarów:
- Zrozumiesz, jak dolny zakres akredytacji laboratorium emisyjnego wpływa na możliwość wykonania pomiaru na instalacji oraz na określanie średniej z okresu pobierania próbek zgodnie z wymaganiami konkluzji BAT i na interpretacje uzyskanego wyniku pomiaru okresowego.
- Poznasz metody długoterminowego pobierania próbek Dioksyn i Furanów oraz przekonasz się, że nie musi być to uciążliwe.
- Dowiesz się, jak prawidłowo prowadzić nadzór na pomiarami, wg jakich kryteriów wybierać laboratoria pomiarowe.
- Dowiesz się również, jakie wymagania zapisać w technicznej dokumentacji przetargowej, aby otrzymać rzetelnie wykonane pomiary, zgodnie z wymaganiami prawnymi i normatywnymi.
- Jeżeli jesteś Inspektorem Ochrony Środowiska lub pracujesz w Urzędzie i wydajesz pozwolenia zintegrowane, to biorąc udział w warsztatach:
- Poznasz wymagania prawne unijne i krajowe w zakresie wykonywania pomiarów wielkości emisji, a szczególnie jaki obowiązki mają firmy, które kontrolujesz i dla których wprowadzono dodatkowy obowiązek monitoringowy w konkluzjach BAT.
- Otrzymasz solidną dawkę wiedzy technicznej w zakresie wykonywania pomiarów, które zostały wprowadzone konkluzjami BAT, co da ci wsparcie w Twoich działaniach kontrolnych.
- Dowiesz się, jakie mogą wystąpić błędy w sprawozdaniach dotyczące zakresów i niepewności oraz stosowanych norm.
- Jeżeli jesteś przedstawicielem akredytowanego laboratorium emisyjnego, to biorąc udział w warsztatach:
- Poznasz wymagania prawne unijne i krajowe w zakresie wykonywania pomiarów wielkości emisji, spełnisz tym samym wymagania wynikające z normy PN-EN17025:2018 oraz DAB-08.
- Otrzymasz solidną dawkę wiedzy technicznej w zakresie wykonywania pomiarów, które zostały wprowadzone konkluzjami BAT.
- Dowiesz się jakie konsekwencje dla Ciebie i twoich klientów wynikają z komunikatu PCA 353 z dnia 24.08.2021 i jak prezentować wyniki w związku z tym.
- Pomiary okresowe- zagadnienia i problemy do rozwiązania na dzień dzisiejszy
- Cel i warunki prowadzenia pomiaru- uzyskiwanie wiarygodnych i porównywalnych wyników ,
- Wybór metodyki pomiaru –wybór normy, procedury badawczej
- Ilość serii pomiarowych, uśredniania wyników
- Problemy z interpretacją wyników -Granice oznaczalności, propozycje rozwiązań
- Określenie niepewności pomiaru
Dowiedz się więcej na stronie: https://warsztatypomiarowe.ce2.pl/
Program szkolenia
Zakwaterowanie uczestników 16.04.2024 r. od godz. 15:00
Dzień 1 - środa 17.04.2024 r.
Blok tematyczny I - 9:00 - 12:00
- Omówienie wymagań prawnych monitoringu okresowego emisji zanieczyszczeń do powietrza wynikających z:
- ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony Środowiska,
- rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 września 2021 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji
- Konkluzji BAT.
- omówienie rozbieżności w obowiązujących przepisach prawnych – wymagania pomiarowe określone w przepisach polskich, a wymagania określone w Konkluzjach BAT, w tym m. in. odniesienie do dodatkowych obowiązków pomiarowych, czasookresów pobierania prób, itp.
- stabilne poziomy emisji- możliwości wynikające z Konkluzji BAT, jak je udowodnić, kto może się o nie ubiegać.
- Kontrola i sprawdzenie wywiązywania się z obowiązków pomiarowych:
- obowiązki prowadzących instalacje,
- ocena wyników pomiarów okresowych przedkładanych do WIOŚ - podejście WIOŚ w sytuacjach budzących wątpliwość (brak akredytacji, brak wykonania pomiaru zanieczyszczenia, uśrednianie wyników, przedłożenie wyniku poniżej granicy itp.),
- najczęściej spotykane nieprawidłowości.
- działania pokontrolne, w tym postępowanie w przedmiocie wydania administracyjnej kary pieniężnej.
Blok tematyczny II - 12:00 - 16:30
- Pomiary okresowe emisji zanieczyszczeń w procesie termicznego przekształcania odpadów
- Wymóg oznaczania PCB oraz Polibromowanych związków wynikający z konkluzji BAT.
- Chemia procesu spalania odpadów i powstawania zanieczyszczeń
- Wpływ chromu i bromu na emisje dioksyn, PCB i innych związków.
- Wymagania monitoringowe wynikające z konkluzji BAT.
Dzień 2 - czwartek 18.04.2024 r.
Blok tematyczny I - 9:00 - 9:30
Blok tematyczny II - 9:30 - 12:30
- Wymagania techniczne dotyczące układów poboru próbek i aparatury pomiarowej do oznaczania związków wysokoreaktywnych
- Weryfikacja przez zamawiającego spełnienia wymagań normatywnych przez laboratorium wykonujące pomiary – check-list
- Minimalne wymagania dotyczące czasu poboru próbek.
Blok tematyczny III - 13:00 - 15:00
- Pomiary okresowe- zagadnienia i problemy do rozwiązania na dzień dzisiejszy
- Cel i warunki prowadzenia pomiaru- uzyskiwanie wiarygodnych i porównywalnych wyników ,
- Wybór metodyki pomiaru –wybór normy, procedury badawczej
- Ilość serii pomiarowych, uśredniania wyników
- Problemy z interpretacją wyników -Granice oznaczalności, propozycje rozwiązań
- Określenie niepewności pomiaru
Dzień 3 piątek 19.04.2024 r.
Blok tematyczny I - 9:00 - 11:00
- wycofane normy emisyjne, a wykonywanie pomiarów okresowych
- wymagania BAT dla przemysłu chemicznego, odpadowego, cementowego w świetle pomiarów okresowych
- pomiary pyłu zawieszonego PM-10 i PM-2,5 – podstawowe wymagania normy referencyjnej.
Nasi Eksperci
- Agnieszka Białobrzeska - Ekspert w zakresie kontroli automatycznych systemów pomiarowych w aspekcie wymagań prawnych i normatywnych.
- Grzegorz Wielgosiński - Prof. dr hab. inż., Dziekan Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej, Ekspert i trener w zakresie ochrony powietrza i gospodarki odpadami, w szczególności w zakresie spalania odpadów oraz ocen oddziaływania na środowisko.
- Łukasz Szewczyk- OMC ENVAG Sp z.o.o. - Ekspert w zakresie pomiarów fizykochemicznych z 20 letnim doświadczeniem. W firmie OMC Envag od 2005 r. zajmuje się urządzeniami Gasmet. Jest specjalistą ds. serwisu oraz aplikacji, tworzy aplikacje pomiarowe, projektuje układy przygotowania próbki dla analizatorów FTIR.
- Eugeniusz Głowacki - Przez wiele lat pełnił funkcję Dyrektora Zakładu Ochrony Środowiska ZPBE „Energopomiar” Sp z o.o. w Gliwicach. Pasjonuje się technologiami redukującymi negatywne oddziaływanie energetyki na środowisko. Posiada bogate doświadczenie w pomiarach i monitoringu emisji zanieczyszczeń. Od wielu lat zarządza akredytowanym laboratorium. Jego entuzjazm udziela się słuchaczom, gdy w prostych słowach opowiada o kotłach, technologiach, prawie czy pomiarach. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem z innymi. Honorowy członek PSLE.
- Elwira Chmielowiec - Diagpom Sp. z o.o. Jedyna kobieta w branży pomiarów emisyjnych. Jej wiedza i doświadczenie jako pomiarowca i kierownika akredytowanego laboratorium emisyjnego są bardzo wysoko oceniane. Zafascynowana swoją pracą nieustannie rozwija się zawodowo. Ekspert techniczny PCA i wieloletni trener CE2 Centrum Edukacji, Wiceprezes PSLE.
- Łukasz Bratek – Ekspert techniczny czynnie wykonujący badania gazów odlotowych. Specjalizuje się w doborze i ocenie pracy urządzeń oczyszczających gazy technologicznez zanieczyszczeń pyłowo-gazowych. Ekspert oraz audytor wewnętrzny z zakresu ochrony środowiska, w szczególności pomiarów emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Autor i współautor wielu publikacji o tematyce ochrony środowiska min. z zakresu badań procesów pogłębionego utleniania (AOP) i ich wpływu na redukcję oraz usuwanie związków arsenoorganiczny
z roztworów przemysłowych.