Zajmujesz się ochroną środowiska w przedsiębiorstwie lub urzędzie, a może jesteś doradcą. Potrzebujesz szkoleń on-line i szkoleń stacjonarnych szkoleń o odpadach, oraz szkoleń z prawa ochrony środowiska, szkoleń z gospodarki wodno-ściekowej, szkoleń z pozwoleń emisyjnych, szkoleń z emisji hałasu i emisji do powietrza. A może szukasz szkoleń z najnowszych trendów ochronie środowiska: szkoleń z ESG i Taksonomii, czy szkoleń EUETS – handlu emisjamiDobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy ofertę szkoleń z ochrony środowiska właśnie dla Ciebie. Nasze szkolenia z ochrony środowiska są dostosowane do Twoich potrzeb. Czytaj więcej

Potrzebujesz pomocy w wyborze szkolenia? Napisz lub zadzwoń, chętnie pomożemy!

 

Tel. 81 442 06 00,

 

e-mail: doradztwo@ce2.pl
 

Szkolenia ochrona środowiska

Specyficzne problemy nadzoru nad systemami do pomiarów ciągłych emisji zanieczyszczeń do powietrza z punktu widzenia przemysłu, urzędu i laboratoriów badawczych. 

Dlaczego warto:

  • To już XIV Warsztaty Emisyjne organizowane przez CE2 Centrum Edukacji pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Laboratoriów Emisyjnych dla przemysłu, administracji i laboratoriów emisyjnych.
  • Warsztaty Emisyjne to forum dyskusji i wymiany doświadczeń w zakresie monitoringu zanieczyszczeń do powietrza.
  • Zależy nam na tym, aby przekazać naszym Klientom wiedzę na temat pomiarów, co będzie skutkować lepszym zrozumieniem wymagań i pozwoli prawidłowo formułować zapytania ofertowe, a w efekcie otrzymaniem porównywalnych ze sobą ofert.
  • Jako Polskie Stowarzyszenie Laboratoriów Emisyjnych śledzimy na bieżąco wszelkie nowości normatywne i prawne. Zgłaszamy swoje uwag i spostrzeżenia do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Ministra Środowiska, Polskiego Centrum Akredytacyjnego oraz Stowarzyszeń branżowych. Dzięki temu rośnie świadomość trudności jakie stoją przez przemysłem i laboratoriami w zakresie pomiarów.
Biorąc udział w XIV Warsztatach Emisyjnych:
  • Poznasz aktualne i planowane (Nowa Dyrektywa IED) wymagania prawne prowadzenia monitoringu ciągłego emisji zanieczyszczeń do powietrza, a w tym między innymi: jak należy liczyć niepewność dla tego typu pomiarów zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska.
  • Dowiesz się, jak udowodnić stabilne poziomy emisji dla substancji wymienionych w Konkluzjach BAT, aby móc ograniczyć monitoring tej substancji.
  • Dowiesz się w jaki sposób niepewność wskazań AMS zamontowanych w systemach ciągłych pomiarów wpływa na ocenę dotrzymania dopuszczalnych wartości.
  • Przeanalizujemy wspólnie spójność lub brak spójności w wykorzystaniu niepewności AMS w poszczególnych procedurach nadzoru nad utrzymaniem właściwej jakości wskazań systemów monitoringu ciągłego (QAL1, QAL2, QAL3, AST).
  • Poznasz specyfikę ciągłego pomiaru rtęci oraz role i znaczenie testów funkcjonalności dla tego typu pomiarów.
  • Poznasz kryteria doboru aparatury pomiarowej w celu dostosowania jej do warunków eksploatacji, aby prowadzone pomiary były optymalne.
  • Poznasz wymagania normy PN-EN 15267-4 oraz innych norm do pomiarów referencyjnych oraz czy równoważność metod pomiarowych jest możliwa do zastosowania.
  • Poznasz zagadnienia wiarygodności analizatorów i zalecanych działań, tak aby ta wiarygodność pozostawała na odpowiednim poziomie,
  • Dowiesz się, o dyspozycyjności analizatorów i zapewnieniu poziomu serwisu predykcyjnego z pomocą dedykowanego oprogramowania.
  • Obecnie obiekty energetyczne stają przed koniecznością wyboru paliwa, które zastąpi węgiel. Powstaje wiele jednostek gazowych, część decyduje się na kotły biomasowe lub spalanie lub współspalanie odpadów. W aspekcie systemów ciągłego monitoringu emisji każde z tych paliw niesie osobne wyzwania (np. bardzo niskie stężenia, „tracone” składniki rozpuszczalne w wodzie) na warsztatach:
    - Dowiesz się jak dobrać zakresy i odpowiednią metodę pomiarową dla różnych rodzajów paliw.
    Dowiesz się na co zwrócić uwagę przy doborze AMS dla każdego z rodzajów paliw.
    Uzyskasz wiedzę, na temat najczęściej popełnianych błędów w układach poboru i przygotowania próbki i możliwości ich naprawy bez konieczności wymiany całego systemu.
 Program szkolenia

Zakwaterowanie uczestników  Poniedziałek, 16.10.2023 r. od godz. 15:00

Dzień 1 - Wtorek, 17.10.2023 r.

Blok tematyczny I

  • Niepewności pomiarowe dla Systemów pomiarów ciągłych emisji zanieczyszczeń do powietrza.

  • Przeprowadzenie dowodu procesu stabilności emisji dla substancji wskazanych w konkluzjach BAT w celu otrzymania przedmiotowego pozwolenia.

  • Nowa Dyrektywa IED – projektowane zmiany i terminy wdrożenia

Blok tematyczny II

  • Statystyka jako narzędzie w udowadnianiu stabilności emisji substancji wskazanych w konkluzjach BAT

Blok tematyczny III

  • Niepewność AMS i konsekwencje jej zastosowania na różnych etapach utrzymania jakości wskazań. Wpływ sposobu przeprowadzenia Procedury QAL2 wg normy  PN-EN 14171:2015 na wyznaczoną indywidualną wartość niepewności.
    - dobór AMS, a dopuszczalna niepewność
    - procedura QAL2 - niepewność jako kryterium akceptacji uzyskanej krzywej kalibracyjnej .
    - procedura QAL2 - wyznaczenie indywidualnej niepewności dla obiektu – wartości wykorzystywanej do oceny dotrzymania wartości dopuszczalnej .
    - procedura AST - niepewność jako kryterium prawidłowości działania systemu.
    - procedura QAL3- niepewność wykorzystywana do bieżącego nadzoru nad AMS.

Blok tematyczny IV

  • Rola i znaczenie testów funkcjonalności, w szczególności w kontroli przepływu, wilgotności i pomiarów ciągłych rtęci,

Blok tematyczny V

  • Zasady prawidłowego doboru aparatury pomiarowej do warunków eksploatacyjnych.
  • Warunki eksploatacyjne, a co za tym idzie parametry spalin determinują wymagania dla prawidłowego doboru aparatury pomiarowej. Aspekty techniczne i ekonomiczne.
  • Przykłady braku zachowania zasad fundamentalnych stanowią potrzebę analizy pod względem spójności z wymaganiami oraz określenia wpływu na finalny wynik pomiaru.
  • Zakresy i niepewności w CEMS.

Blok tematyczny VI

  • Jak dobierać zakresy pomiarowe.
  • Przykłady i możliwości optymalizacji.

Dzień 2 Środa, 18.10.2023 r.

Wizyta studyjna. PGE Górnictwo i Energetyka, Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Turów
ul. Młodych Energetyków 12, 59-916 Bogatynia

Tematyka wyjazdu: "Zwiększenie dyspozycyjności AMS, zapewnienie bezpieczeństwo pracy systemów AMS."

Dzień 3 Czwartek, 19.10.2023 r.

Blok tematyczny I

Systemy ciągłego monitoringu emisji a różne rodzaje paliw - wyzwania, optymalizacja rozwiązań, najczęściej popełniane błędy:
- węgiel
- biomasa
- RDF
- odpady komunalne, przemysłowe (spalarnie)
- gaz ziemny

Blok tematyczny II

  • Nowoczesne, przenośne systemy pomiarowe zgodne z normą PN-EN 15267-4 - SK-Elektronik UPAS-PT, Gasmet GT6000 Mobilis -  promocja produktów wśród laboratoriów pomiarowych.
  • Zwiększenie niezawodności i dyspozycyjności systemów analitycznych za pomocą dedykowanego oprogramowania – Siemens Analyzer System Manager oraz SITRANS AID IQ"
  • Wymagania prawne dyspozycyjności systemu AMS, liczniki niesprawności.

Blok tematyczny III

Dzisiejsze oczekiwania wobec systemów pomiarowych CEMS to już nie jest tylko dostarczenie wyniku i spełnienie podstawowych wymogów prawnych. Coraz częściej wymogi współczesności powodują, że coraz bardziej kluczowe stają się takie kwestie jak:

  • Niezawodność urządzeń i systemów – gwarancja zapewnienia nieprzerwanej pracy w każdej (nawet awaryjnej) sytuacji,
  • Zapewnienie bezpieczeństwa danych – zarówno przed ich utratą, ale także przed nieuprawnionym dostępem – wszak awarie bądź też ataki na systemy informatyczne stają się już niemal powszechnością, (a o ilu z nich nawet nie wiemy?)
  • Zapewnienie efektywnej komunikacji z systemem – czy można to zapewnić w sposób efektywny, a jednocześnie bezpieczny i zgodny z wytycznymi korporacyjnymi zakładu pracy?
  • Zapewnienie zdalnego nadzoru – czy i jak można w łatwy sposób pozyskać wiedzę o aktualnej kondycji technicznej systemu pomiarowego? Czy można to zrobić zdalnie? Czy jest już możliwa do wdrożenia koncepcja zdalnego nadzoru i zarządzania całą flotą systemów CEMS?
Nasi Eksperci
  • Marcin Wiśniewski - Ekspert z zakresu Dyrektywy IED i konkluzji BAT, ekspert w zakresie emisji przemysłowych, posiadający dziesięcioletnie doświadczenie związane z wdrażaniem przepisów prawa dotyczących pozwoleń zintegrowanych. Członek Technicznych Grup Roboczych pracujących nad rewizją dokumentów referencyjnych BAT. Doświadczony wykładowca prowadzący szkolenia dla organów administracji oraz zainteresowanego przemysłu z zakresu pozwoleń zintegrowanych oraz wymagań BAT.
  • Prof. Piotr Burmistrz - Auditor i ekspert w zakresie metrologii, technologii paliw, technologii chemicznych w energetyce i inżynierii środowiska. Pracownik naukowy Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
  • Eugeniusz Głowacki - Dyrektor Zakładu Ochrony Środowiska ZPBE „Energopomiar” Sp z o.o. w Gliwicach. Pasjonuje się technologiami redukującymi negatywne oddziaływanie energetyki na środowisko. Posiada bogate doświadczenie w pomiarach i monitoringu emisji zanieczyszczeń. Od wielu lat zarządza akredytowanym laboratorium. Jego entuzjazm udziela się słuchaczom, gdy
    w prostych słowach opowiada o kotłach, technologiach, prawie czy pomiarach. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem z innymi. Honorowy członek PSLE.
  • Grzegorz Werner- Zakład Ochrony Środowiska ZPBE „Energopomiar” Sp z o.o. 
  • Elwira Chmielowiec-Karpowicz - Diagpom Sp. z o.o. Jedyna kobieta w branży pomiarów emisyjnych. Jej wiedza i doświadczenie jako pomiarowca i kierownika akredytowanego laboratorium emisyjnego są bardzo wysoko oceniane. Zafascynowana swoją pracą nieustannie rozwija się zawodowo. Ekspert techniczny PCA i wieloletni trener CE2 Centrum Edukacji, Wiceprezes PSLE.
  • Edward Sucharda - Kierownik Działu Marketingu i Sprzedaży Systemów SICK Sp. z  o.o. Od 25 lat pracuje dla producenta analizatorów i systemów monitoringu emisji SICK AG. Prowadził liczne projekty dotyczące monitoringu emisji oraz pomiarów procesowych w Polskiej  Energetyce i na innych obiektach przemysłowych. Doświadczenia zawodowe dotyczą zarówno aktualnych przepisów, jak i aplikacji systemów jak również zagadnień serwisowych.
  • Tomasz Augustyn - Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, europejskich studiów podyplomowych Eco-Integrated Mechanical Engineering oraz studiów MBA Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. Od ponad 20 lat aktywny w branży procesowej, wodnej i ochrony środowiska.
  • Anna Palewicz-Łagojda - Absolwentka Politechniki Wrocławskiej Wydziału Inżynierii Środowiska. Inżynier z 17 - letnim doświadczeniem praktycznym w branży inżynierii środowiska.
Informacje organizacyjne

Cena szkolenia:

  • Wykłady i udział w panelach dyskusyjnych,
  • Materiały szkoleniowe,
  • Świadectwo uczestnictwa w szkoleniu
  • 3 noclegi w pokojach jednoosobowych lub dwuosobowych, przerwy kawowe, obiady i kolacje.

Cena za udział w Warsztatach z zakwaterowaniem w pokoju 2 os. r. - 3 050 zł

Cena za udział w Warsztatach z zakwaterowaniem w pokoju 1 os. r. - 3 500 zł

Miejsce: Artus Resort - Hotel Artus & Sowia Dolina Karpacz

Akademia ochrony środowiska 2022

Miejsce szkolenia Karpacz
Rozpoczęcie zajęć 16.10.2023 od godz. 09:00
Zakończenie zajęć 19.10.2023 do godz. 14:00
Czas trwania 20 h dydaktycznych
Ilosć dni szkolenia 4
Cena za udział w Warsztatach z 3 noclegami w pokoju 2 osobowym netto: 3050,00 zł brutto: 3751,50 zł
Cena za udział w Warsztatach z 3 noclegami w pokoju 1 osobowym netto: 3500,00 zł brutto: 4305,00 zł

Odliczanie do daty zakończenia rezerwacji

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Szczegóły szkolenia

Kategoria szkolenia: Szkolenia Ochrona Środowiska
Numer szkolenia: 23/10/O/PSLE
Zaczyna się:16/10/2023
Kończy się:19/10/2023
Lokalizacja:Karpacz

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego Newslettera!