E-learning w kształtowaniu proekologicznych postaw wśród przedsiębiorców

Kształcenie przez internet staje się najbardziej zaawansowanym i skutecznym sposobem przekazywania wiedzy i prowadzenia szkoleń. Mimo, że w Polsce największą popularnością wciąż cieszą się szkolenia tradycyjne, to widać wyraźnie, że formy e-learningowe szybko nadrabiają ten dystans, a e-wiedza zyskuje coraz większe znaczenie. Świadczą o tym statystyki: liczba osób, które wpisują w wyszukiwarkę Google hasło „e-learning” z roku na rok rośnie.

Pojęcie e-learning, w najbardziej potocznym rozumieniu, to uczenie się przy użyciu internetu- z wykorzystaniem materiałów dostępnych na stronach www. Obecnie e-learning to jednak nie tylko powszechnie dostępne serwisy, lecz również projekty skierowane do określonej grupy, np. platformy w większości w formule zamkniętej – dostępne tylko po zalogowaniu się i przeznaczone dla sprofilowanej grupy. Korzystając z tej formuły Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w ramach projektu „Natura i gospodarka – podstawy dialogu" przygotowała szkolenie e-learningowe skierowane m. in. do przedsiębiorców i instytucji otoczenia biznesu. Uczestnik takiego kursu może poszerzyć swoją wiedzę o zagadnienia związane z możliwością prowadzenia działalności na obszarach chronionych oraz dowiedzieć się o praktycznych aspektach prowadzenia takiej działalności.
Aktywność na portalu e-natura2000.pl, gdzie obecnie zarejestrowanych jest 8368 użytkowników, świadczy o coraz większej popularności tej formy edukacji. Już ponad 5 tysięcy osób otrzymało certyfikat poświadczający ukończenie jednego ze szkoleń oferowanych przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Atrakcyjna tematyka szkolenia i przystępna forma to klucz do sukcesu.

Dlaczego warto korzystać z tej formy edukacji i czy szkolenia e-learningowe mogą pomóc w kształtowaniu postaw proekologicznych?

E-learning to nie tylko łatwy i przyjemny sposób na poszerzanie wiedzy.Do niekwestionowanych zalet e-learningu należy na pewno to, że prezentowane treści mogą łatwo dotrzeć do szerokiego grona odbiorców bez względu na miejsce ich zamieszkania. To uczestnik kursu sam wybiera czas, który może poświęcić na naukę i dobywanie nowej wiedzy. Dzięki temu każdy, kto tylko chce, może dowolnie poszerzać horyzonty ucząc się nowych zagadnień lub pogłębiać już zdobytą wiedzę. W kontekście ochrony środowiska warto zauważyć, że
e-learning jest ekologiczny. Szacuje się, że ta metoda nauczania zużywa 90% mniej energii, niż metody tradycyjne. Ponadto,badania dowodzą, że szkolenia prowadzone z wykorzystaniem e-learningu, mogą przyczyniać się do lepszego zapamiętywania przekazywanych treści nawet o 60%. E-learning jest zatem metodą opłacalną nie tylko ze względów ekologicznych i finansowych, ale także z uwagi na wysoką skuteczność.

W odniesieniu do drugiej części nurtującego nas pytania - czy za pomocą e-learningu można kształtować postawy proekologiczne wśród przedsiębiorców? Może się wydawać, że ukończenie kursu pozwoli uczestnikom jedynie zwiększyć ich wiedzę. Nic bardziej mylnego, to interaktywne przedsięwzięcie daje dużo więcej niż tradycyjny cykl wykładów.Materiały prezentowane podczas kursu mają bardzo atrakcyjną formę, zawierają liczne przykłady dobrych praktyk, inwestycjiorazcasestudies.Kształtowanie postawy proekologicznej to proces długotrwały i pracochłonny. Jak każdy rodzaj nauki najbardziej efektywny jest, kiedy odnosi się do doświadczeń
i praktyki. Korzystanie z platformy e-learningowej daje możliwość uczenia się na podstawie doświadczeń innych. Przykłady dobrych praktyk i casestudy można przełożyć na własne działania.Wiele interesujących materiałów, jakie otrzymuje uczestnik kursu sprawia ponadto, że nauka staje się wciągającą przygodą i ciągłym odkrywaniem czegoś nowego.To propozycja szczególnie ważna dla tych, którzy mieszkają w mniejszych miejscowościach, zlokalizowanychw dużej odległości od ośrodków szkoleniowych,jak również do osób, które cenią sobie zdobywaniewiedzy bez konieczności wyjazdu na szkolenia tradycyjne. Szkolenie jest bezpłatne, dostępne pod adresem www.e-natura2000.pl. Aby wziąć w nim udział wystarczy się zarejestrować.


Projekt „Natura i Gospodarka - podstawy dialogu”, nr POIS.05.04.00-00-266/09 realizowany jest przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Szukaj

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego Newslettera!