XVI Europejskie Warsztaty Emisyjne: Przyszłość pomiarów ciągłych i okresowych emisji zanieczyszczeń do powietrza

Eksperci dyskutują o wyzwaniach i kierunkach rozwoju monitoringu emisji zanieczyszczeń do powietrza

W prezentowanej rozmowie ekspertów, czworo specjalistów z dziedziny pomiarów emisji zanieczyszczeń do powietrza przedstawi najważniejsze wyzwania i trendy rozwojowe w branży.

Elwira Chmielowiec-Karpowicz, Anna Palewicz-Łagojda, Gerard Jarecki i Marek Grzesiuk omówią kluczowe zagadnienia, z którymi muszą zmierzyć się przedsiębiorstwa i instytucje w kontekście zbliżających się XVI Europejskich Warsztatów Emisyjnych.

Komputery emisyjne i systemy monitoringu ciągłego

Jednym z najważniejszych punktów dyskusji będzie przyszłość komputerów emisyjnych i systemów zbierania danych. Eksperci poruszą palące problemy dotyczące standardów jakościowych, jakim powinny podlegać komputery emisyjne, oraz kierunków nadzoru nad zbieraniem i raportowaniem danych. Szczególną uwagę poświęcą procesowi dostosowania systemów do nowych wymagań regulacyjnych oraz wypracowaniu kierunków działań związanych z komputerami emisyjnymi.

Norma EN 17255 - rewolucja w pomiarach emisji

Kluczowym tematem rozmowy będzie norma EN 17255, która wprowadza istotne zmiany w sposobie funkcjonowania systemów pomiarowych. Eksperci omówią realne konsekwencje dla zakładów wynikające z tej normy oraz konieczność dostosowania się do nowych algorytmów obliczeniowych. Poruszą również zagadnienie certyfikacji komputerów emisyjnych, procesu jej wdrażania oraz gotowości polskich oprogramowań do realizacji nowych wymagań.

Gerard Jarecki i Marek Grzesiuk odpowiedzą na pytania dotyczące tego, czy polskie zakłady są gotowe na zmiany, jakie niesie norma EN 17255, oraz czy producenci polskich oprogramowań rozumieją proces certyfikacji. Omówią również czas niezbędny do wymiany algorytmów na komputerach emisyjnych oraz długość procesu certyfikacji.

Kontrola jakościowa systemów pomiarowych

Eksperci zwrócą uwagę na fakt, że normy serii EN 17255 określają nie tylko algorytmy pracy komputerów emisyjnych i wymagania sprzętowe, ale również podkreślają konieczność kontroli jakościowej systemów. Podobnie jak analizatory zabudowane w systemach podlegających kontroli na normę PN-EN 14181, komputery emisyjne powinny być regularnie sprawdzane pod kątem jakości działania.

Pomiary okresowe vs. monitoring ciągły

Dyskusja obejmie również przejście od tradycyjnych pomiarów okresowych do ciągłego lub semiciq̨łego monitoringu, szczególnie w kontekście dioksyn i węgla biogenicznego. Eksperci wyjaśnią, dlaczego niektóre firmy już dziś inwestują w te technologie oraz jakie wyzwania wiążą się ze zmianami w systemie ETS.

Planowane zmiany prawne

Uczestnicy rozmowy podkreślają jakie zmiany prawne powinny być wprowadzana w najbliższym czasie. Omówią planowane unijne zmiany w zakresie sposobu oceny dotrzymania wartości dopuszczalnych na podstawie pomiarów realizowanych przez systemy monitoringu ciągłego oraz pomiarów okresowych. Szczególną uwagę poświęcą konieczności wypracowania jednolitej interpretacji wyników pomiarowych poniżej granic oznaczalności metody.

Praktyczne zastosowanie - elektrociepłownia Czechnica-2

Zgodnie z tradycją warsztatów, teoria zostanie połączona z praktyką. Uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić nowoczesną elektrociepłownię gazową Czechnica-2 w Siechnicach o mocy elektrycznej 179 MWe i termicznej 315 MWt. Instalacja ta zastąpiła ponad stuletnią węglową elektrociepłownię i wyposażona została w nowoczesny blok parowo-gazowy składający się z dwóch turbin gazowych, dwóch kotłów odzysknicowych z układami dopalania oraz turbiny parowej.

Szczególną uwagę zasługuje zabudowany w instalacji akumulator ciepła pozwalający na jego magazynowanie oraz kotłownia szczytowo-rezerwowa z czterema kotłami gazowymi łącznej mocy 152 MWt. Na wszystkich emitorach tej instalacji zabudowano nowoczesne układy do monitorowania emisji zanieczyszczeń do powietrza z systemem zbierania danych Mikrob. Dzięki współpracy między firmą Mikrob i laboratorium Diagpom oprogramowanie zostało przetestowane na podstawie wymagań zawartych w normie EN 17255-4.

Dla kogo ta rozmowa?

Dyskusja będzie szczególnie wartościowa dla przedstawicieli przemysłu poszukujących informacji o nadchodzących zmianach, inspektorów WIOŚ i urzędników wydających decyzje dla instalacji, laboratoriów emisyjnych i producentów systemów pomiarowych oraz firm instalujących systemy monitoringu ciągłego.

XVI Europejskie Warsztaty Emisyjne, które odbędą się 7 października we Wrocławiu, będą doskonałą okazją do omówienia najważniejszych wyzwań w zakresie pomiarów emisji zanieczyszczeń do powietrza. Rozmowa ekspertów stanowi wprowadzenie do tych ważnych zagadnień i pozwala na lepsze przygotowanie się do nadchodzących zmian w branży.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy.

Całość rozmowy znajdziesz na Youtube: https://youtu.be/_ZnH9ZaKVz4

 

 Sprawdź nasze Social Media:

Masz pytania? Zadzwoń. Chętnie udzielimy odpowiedzi.

 

Szukaj

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego Newslettera!