Poprzednia Następny artykuł

Stéphane VALETTE - Inżynier chemii fizycznej specjalizujący się w technikach analitycznych

 Stéphane VALETTE

Inżynier chemii fizycznej specjalizujący się w technikach analitycznych. Od 2011 roku aktywnie uczestniczy w monitoringu emisji przemysłowych oraz wdrażaniu przepisów środowiskowych. Swoją pracę rozpoczął od wdrażania Dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED) w sektorze spalania odpadów, a następnie w 2014 roku zajmował się wdrażaniem długookresowych próbników dioksyn. W latach 2017–2021 uczestniczył w krajowej transpozycji dyrektyw dotyczących dużych obiektów energetycznego spalania (LCP) oraz średnich obiektów spalania (MCP). W 2023 roku odegrał kluczową rolę we wdrożeniu systemów ciągłego monitoringu rtęci we Francji. Na przestrzeni lat Stéphane uczestniczył w licznych krajowych grupach roboczych zrzeszających przedstawicieli przemysłu i organów regulacyjnych, zwłaszcza w obszarze spalania. Brał także udział w opracowaniu i wdrażaniu oprogramowania do raportowania danych zgodnie z Dyrektywą 2010/75/UE oraz normą EN 17255. Dodatkowo, współtworzył techniczne dokumenty wytyczne mające na celu wsparcie uczestników rynku we wdrażaniu wymagań regulacyjnych oraz rozwijających się norm.

Więcej informacji o Warsztatach na stronie: https://warsztatyemisyjne.ce2.pl/

 

W styczniu 2021 roku brytyjska Agencja Ochrony Środowiska (EA) zaproponowała, aby zakłady termicznego przekształcania odpadów (EfW), które spalają komunalne odpady stałe w Wielkiej Brytanii przygotowały swoje systemy ciągłego monitoringu emisji (CEMS) do monitorowania CO₂ i podtlenku azotu (N₂O) oraz przepływu. Apel ten miał charakter dobrowolny, z zastrzeżeniem, że w przyszłości stanie się to wymogiem obligatoryjnym.

Dla niektórych operatorów oznaczało to konieczność uwzględnienia tych gazów
w harmonogramie raportowania zgodnie z normą EN14181 oraz modernizację urządzeń pomiarowych do poziomu zgodnego z certyfikacją.

Stało się to okazją do szerszej dyskusji w temacie węgla biogennego.

Paliwo mieszane, stosowane np. w paliwach pochodzących z odpadów (RDF) czy
w spalarniach odpadów komunalnych, zawiera mieszaninę węgla pochodzenia biogenicznego i kopalnego. Węgiel biogeniczny znajduje się w materiale paliwowym, który rósł stosunkowo niedawno, np. drewno, żywność, rośliny, papier itd., a zawarty w nim CO₂ jest częścią naturalnego cyklu.

Węgiel kopalny pochodzi z materiału, który powstał miliony lat temu, np. węgiel kamienny, ropa naftowa oraz produkty z nich pochodzące, takie jak plastik. Te różne rodzaje materiałów można rozpoznać dzięki markerowi izotopowemu – materiały kopalne zawierają głównie węgiel ¹²C, natomiast materiały biogeniczne – izotop ¹⁴C.

Podczas spalania paliwa do atmosfery emitowany jest CO2. CO₂ biogeniczny uznawany jest za neutralny pod względem emisji, ponieważ emisja CO₂ powstała
w wyniku spalania materiału, który w krótkim czasie wcześniej pochłonął ten sam gaz. Tylko emisje CO₂ pochodzenia kopalnego są traktowane jako źródło gazów cieplarnianych (GHG). Dzięki określeniu frakcji izotopu ¹⁴C w spalinach możliwe jest ustalenie udziału biogenicznego składnika paliwa.

Jak określić udział węgla biogenicznego w całej emisji? Z pomocą może tu przyjść sampler długoterminowy AMESA-B firmy ENVEA, który precyzyjnie monitoruje emisje biogenicznego CO₂. Technologia ta umożliwia dokładne określenie proporcji między CO₂ pochodzenia kopalnego a biogenicznego za pomocą pomiaru ¹⁴C – co jest szczególnie istotne w instalacjach spalania odpadów i RDF, gdzie rozróżnienie tych emisji jest tradycyjnie trudne.

Pomiar ten ma poza aspektem środowiskowym taże aspekt finansowy – przynosi realne oszczędności dla użytkownika końcowego, czyli dla przemysłu.

Bądź z nami podczas Wartszatów Emisyjnych w październiku i dowiedz się co możesz zyskać stosując tego typu rozwiązania. Będzie to niepowatarzalna okazja aby porozmawiać z ekspertem, który wdrożył już wiele takich rozwiązań w całej Europie.

 

 Sprawdź nasze Social Media:

Masz pytania? Zadzwoń. Chętnie udzielimy odpowiedzi.

 

Szukaj

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego Newslettera!