Rozmowa z... Mają Kunik odcinek #22

Przed Państwem dwudziesty drugi odcinek naszego cyklu Rozmowa z... w której biorą udział Eksperci w branży laboratoryjnej i w ochronie środowiska.

Cykl ten nazwaliśmy: „Rozmowa z...”

CE2 Centrum Edukacji od 2003 roku współpracuje z ponad trzystoma Ekspertami, stąd też idea aby przybliżyć Państwu ich sylwetki i porozmawiać jednocześnie o sprawach, które szczególnie teraz są ważne w naszej branży.

W dwudziestym drugim odcinku gościem Magdaleny Dziewa jest Pani Maja Kunik.

 

 

Maja Kunik

Doświadczony auditor i trener łączący wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie w pracy w akredytowanym laboratorium.  Ekspert prowadzący szkolenia zewnętrzne dla próbkobiorców wody przeznaczonej do spożycia. Wykonuje m.in analizy fizyczne, chemiczne, organoleptyczne i mikrobiologiczne. Wykorzystywane metody: potencjometryczne (pH), konduktometryczne (przewodność), wizualne (barwa), elektrochemiczne (BZT5), nefelometryczne (mętność), spektrofotometryczne (żelazo, mangan itp.), miareczkowe (twardość, wapń itp.), wagowe (zawiesiny). Ponadto zajmuje się badaniami smaku i zapachu w wodzie.

 

Dzisiejszy temat rozmowy dotyczy bakterii z rodzaju Legionella- bakterii nazwanej stosunkowo niedawno bo w 1976 r. po zachorowaniach amerykańskich Legionistów.

Legionella jest dosyć groźną bakterią wywołującą poważne infekcje dróg oddechowych
a do zakażenia dochodzi poprzez wdychanie skażonego areozolu lub zachłyśnięcie się skażoną wodą.

Występuje powszechnie w środowisku- kurkach ciepłej i zimnej wody, zbiornikach wodnych, urządzeniach chłodniczych a źródłem zakażenia pałeczkami Legionella mogą być instalacje wody ciepłej, sitka prysznicowe, klimatyzatory, nawilżacze, baseny z hydromasażem- miejsca w których tworzy się „mgiełka”.

Pod koniec ubiegłego roku Parlament Europejski zatwierdził zmianę w dyrektywie dotyczącej wody pitnej (DWD), która weszła w życie od stycznia tego roku. Zgodnie z ustaleniami każdy system wodny ma być monitorowany pod kątem obecności bakterii Legionella. Nie tylko miejsca użyteczności publicznej ale każdy system wodociągowy, wszystkie systemy wody pitnej. Na wdrożenie zmian zgodnie z nowelizacją dyrektywy w sprawie bakterii Legionella mamy dwa lata od jej przyjęcia.

 

Jakie będą zmiany związane z wprowadzeniem dyrektywy i jakie zmiany czekają nas, zwykłych obywateli?

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy.

Masz pytania? Zadzwoń. Chętnie udzielimy odpowiedzi.  

 

 

Szukaj

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego Newslettera!