Rozmowa z... Mają Kunik odcinek #22

Przed Państwem dwudziesty drugi odcinek naszego cyklu Rozmowa z... w której biorą udział Eksperci w branży laboratoryjnej i w ochronie środowiska.

Cykl ten nazwaliśmy: „Rozmowa z...”

CE2 Centrum Edukacji od 2003 roku współpracuje z ponad trzystoma Ekspertami, stąd też idea aby przybliżyć Państwu ich sylwetki i porozmawiać jednocześnie o sprawach, które szczególnie teraz są ważne w naszej branży.

W dwudziestym drugim odcinku gościem Magdaleny Dziewa jest Pani Maja Kunik.

Maja Kunik

Doświadczony auditor i trener łączący wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie w pracy w akredytowanym laboratorium.  Ekspert prowadzący szkolenia zewnętrzne dla próbkobiorców wody przeznaczonej do spożycia. Wykonuje m.in analizy fizyczne, chemiczne, organoleptyczne i mikrobiologiczne. Wykorzystywane metody: potencjometryczne (pH), konduktometryczne (przewodność), wizualne (barwa), elektrochemiczne (BZT5), nefelometryczne (mętność), spektrofotometryczne (żelazo, mangan itp.), miareczkowe (twardość, wapń itp.), wagowe (zawiesiny). Ponadto zajmuje się badaniami smaku i zapachu w wodzie.

Dzisiejszy temat rozmowy dotyczy bakterii z rodzaju Legionella- bakterii nazwanej stosunkowo niedawno bo w 1976 r. po zachorowaniach amerykańskich Legionistów.

Legionella jest dosyć groźną bakterią wywołującą poważne infekcje dróg oddechowych
a do zakażenia dochodzi poprzez wdychanie skażonego areozolu lub zachłyśnięcie się skażoną wodą.

Występuje powszechnie w środowisku- kurkach ciepłej i zimnej wody, zbiornikach wodnych, urządzeniach chłodniczych a źródłem zakażenia pałeczkami Legionella mogą być instalacje wody ciepłej, sitka prysznicowe, klimatyzatory, nawilżacze, baseny z hydromasażem- miejsca w których tworzy się „mgiełka”.

Pod koniec ubiegłego roku Parlament Europejski zatwierdził zmianę w dyrektywie dotyczącej wody pitnej (DWD), która weszła w życie od stycznia tego roku. Zgodnie z ustaleniami każdy system wodny ma być monitorowany pod kątem obecności bakterii Legionella. Nie tylko miejsca użyteczności publicznej ale każdy system wodociągowy, wszystkie systemy wody pitnej. Na wdrożenie zmian zgodnie z nowelizacją dyrektywy w sprawie bakterii Legionella mamy dwa lata od jej przyjęcia.

Jakie będą zmiany związane z wprowadzeniem dyrektywy i jakie zmiany czekają nas, zwykłych obywateli?

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy.

Całość rozmowy znajdziesz na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=MZ4XkzpCByk

Sprawdź nasze Social Media:

   

 


Masz pytania? Zadzwoń. Chętnie udzielimy odpowiedzi.  

Szukaj

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego Newslettera!