Rozmowa z... Grzegorzem Jenczałą odcinek #20

Przed Państwem dwudziesty odcinek naszego cyklu Rozmowa z... w której biorą udział Eksperci w branży laboratoryjnej i w ochronie środowiska.

Cykl ten nazwaliśmy: „Rozmowa z...”

CE2 Centrum Edukacji od 2003 roku współpracuje z ponad trzystoma Ekspertami, stąd też idea aby przybliżyć Państwu ich sylwetki i porozmawiać jednocześnie o sprawach, które szczególnie teraz są ważne w naszej branży.

W dwudziestym odcinku gościem Magdaleny Dziewa jest Pan Grzegorz Jenczała.

 

 

Grzegorz Jenczała - Ekspert i praktyk z zakresu pobierania próbek oraz badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia i uciążliwych w środowisku pracy.

Posiada wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu nowych metod i procedur badawczych, ich weryfikacji i walidacji oraz oceny niepewności.

Auditor systemu zarządzania wg. normy PN-EN ISO/IEC 17025. Posiada certyfikat auditora zintegrowanego systemu zarządzania wg. 9001, 14001, 18001.

Od ponad 16 lat pracuję w laboratoriach akredytowanych wykonujących pomiary w środowisku pracy i jest to jego pasja. Jest auditorem technicznym PCA.

 

Temat dzisiejszej rozmowy:

"Badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy: nieustające zmiany od 2018 roku do dzisiaj."

Zapraszamy Państwa do odsłuchania rozmowy o obowiązkach jakie laboratorium akredytowane w środowisku pracy musi spełnić.

Od roku 2018 są stałe zmiany dotyczące pracy laboratoriów, w tym laboratoriów dokonujących badań w obrębie środowiska pracy. W 2018 r. ukazała się polska wersja normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02.

W 2018 roku Zmieniło się również bardzo istotne dla laboratoriów środowiska pracy Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,  dotyczące najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych w środowisku pracy. Od tego momentu zaczęła się intensywna praca na 2 polach – z jednej strony wdrażanie nowego systemu, nowelizacja normy 17025 a z drugiej strony, równolegle dostosowywanie się do nowego Rozporządzenia.

Jeżeli chcesz usłyszeć więcej o nowym Rozporządzeniu w sprawie NDS i NDN (czynniki pyłowe, krystaliczna krzemionka, mikroklimat zimny i gorący), o nowym  wydaniu normy na mikroklimat gorący, jak również o nowym Rozporządzeniu w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (procesy pracy związane z krystaliczną krzemionką, spalinami silnika Diesla, olejami mineralnymi) oraz o wielu nowych normach związanych z procedurami pomiarowymi: czynniki chemiczne, metale i metaloidy, gazy i pary, i najnowszą nową normą na hałas ultradźwiękowy – odsłuchaj rozmowę z naszym Ekspertem.

 Co nas dalej czeka w badaniach środowiska pracy?

- nowe wydania norm pyłowych (burzliwa dyskusja na temat ostatecznego kształtu normy, nowe wymagania)

- wdrożenie normy na hałas ultradźwiękowy

- wdrożenie nowego wymagania prawnego na mikroklimat gorący (wskaźnik WBGT eff)

- być może nowe wydanie polskiej normy na hałas słyszalny PN-N-01307 (dobra wiadomość, jeżeli zostanie w niej zapisana zasada podejmowania decyzji)

 Zapraszamy do odsłuchania rozmowy.

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy.

Masz pytania? Zadzwoń. Chętnie udzielimy odpowiedzi.  

 

 

Szukaj

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego Newslettera!