Rozmowa z... Grzegorzem Jenczałą odcinek #20

Przed Państwem dwudziesty odcinek naszego cyklu Rozmowa z... w której biorą udział Eksperci w branży laboratoryjnej i w ochronie środowiska.

Cykl ten nazwaliśmy: „Rozmowa z...”

CE2 Centrum Edukacji od 2003 roku współpracuje z ponad trzystoma Ekspertami, stąd też idea aby przybliżyć Państwu ich sylwetki i porozmawiać jednocześnie o sprawach, które szczególnie teraz są ważne w naszej branży.

W dwudziestym odcinku gościem Magdaleny Dziewa jest Pan Grzegorz Jenczała.

 

Grzegorz Jenczała - Ekspert i praktyk z zakresu pobierania próbek oraz badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia i uciążliwych w środowisku pracy.

Posiada wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu nowych metod i procedur badawczych, ich weryfikacji i walidacji oraz oceny niepewności.

Auditor systemu zarządzania wg. normy PN-EN ISO/IEC 17025. Posiada certyfikat auditora zintegrowanego systemu zarządzania wg. 9001, 14001, 18001.

Od ponad 16 lat pracuję w laboratoriach akredytowanych wykonujących pomiary w środowisku pracy i jest to jego pasja. Jest auditorem technicznym PCA.

Temat dzisiejszej rozmowy:

"Badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy: nieustające zmiany od 2018 roku do dzisiaj."

Zapraszamy Państwa do odsłuchania rozmowy o obowiązkach jakie laboratorium akredytowane w środowisku pracy musi spełnić.

Od roku 2018 są stałe zmiany dotyczące pracy laboratoriów, w tym laboratoriów dokonujących badań w obrębie środowiska pracy. W 2018 r. ukazała się polska wersja normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02.

W 2018 roku Zmieniło się również bardzo istotne dla laboratoriów środowiska pracy Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,  dotyczące najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych w środowisku pracy. Od tego momentu zaczęła się intensywna praca na 2 polach – z jednej strony wdrażanie nowego systemu, nowelizacja normy 17025 a z drugiej strony, równolegle dostosowywanie się do nowego Rozporządzenia.

Jeżeli chcesz usłyszeć więcej o nowym Rozporządzeniu w sprawie NDS i NDN (czynniki pyłowe, krystaliczna krzemionka, mikroklimat zimny i gorący), o nowym  wydaniu normy na mikroklimat gorący, jak również o nowym Rozporządzeniu w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (procesy pracy związane z krystaliczną krzemionką, spalinami silnika Diesla, olejami mineralnymi) oraz o wielu nowych normach związanych z procedurami pomiarowymi: czynniki chemiczne, metale i metaloidy, gazy i pary, i najnowszą nową normą na hałas ultradźwiękowy – odsłuchaj rozmowę z naszym Ekspertem.

 Co nas dalej czeka w badaniach środowiska pracy?

- nowe wydania norm pyłowych (burzliwa dyskusja na temat ostatecznego kształtu normy, nowe wymagania)

- wdrożenie normy na hałas ultradźwiękowy

- wdrożenie nowego wymagania prawnego na mikroklimat gorący (wskaźnik WBGT eff)

- być może nowe wydanie polskiej normy na hałas słyszalny PN-N-01307 (dobra wiadomość, jeżeli zostanie w niej zapisana zasada podejmowania decyzji)

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy.

Całość rozmowy znajdziesz na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=nGqvLNCjOhI

Sprawdź nasze Social Media:

   

 


Masz pytania? Zadzwoń. Chętnie udzielimy odpowiedzi.  

Szukaj

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego Newslettera!