Szkolenie On-line
Więcej informacji odnośnie form szkoleń znajdziesz tutaj.
Dlaczego warto?
Celem szkolenia jest omówienie wymagań normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 i dokumentów opisujących polityki PCA w obszarze wymagań akredytacyjnych (DA-05 i DA-06) oraz warunków akredytacji (DA-01, DA-02, DA-08), pod kątem skutecznej realizacji auditów wewnętrznych w Laboratorium Badawczym. Szkolenie ma za zadanie zapoznanie uczestników z podstawowymi informacjami dotyczącymi praktycznej realizacji auditów wewnętrznych, z technikami auditowania, jak również innymi aspektami dotyczącymi omawianego zagadnienia, takimi jak np. określenie kompetencji auditora wraz z ich utrzymaniem i doskonaleniem, prawidłowe formułowanie niezgodności i spostrzeżeń, odpowiednie wykonanie i udokumentowanie poszczególnych etapów auditu wewnętrznego (inicjowanie auditu, przygotowanie i przeprowadzenie działań auditowych). W trakcie szkolenia omówione zostaną także podstawowe obowiązki Laboratorium dotyczące planowania i realizacji auditów wewnętrznych oraz realizacji możliwych działań poauditowych wraz z ich dokumentowaniem, w tym z ewentualnym uczestnictwem auditora wewnętrznego w realizacji tych działań i ocenie ich skuteczności.
Szkolenie połączy przekazaną wiedzę teoretyczną z praktyczną realizacją auditów wewnętrznych działalności laboratoryjnej (zarówno w obszarze systemu zarządzania, jak i w obszarze kompetencji technicznych) i da możliwość samodzielnego wykonywania zgodnych z wymaganiami normy i efektywnych auditów wewnętrznych.
To szkolenie jest dla Ciebie jeżeli:
- Jesteś kandydatem na auditora wewnętrznego w Laboratorium Badawczym
- Jesteś zainteresowany zapoznaniem się z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 oraz aktualnymi wymaganiami Polskiego Centrum Akredytacji, w połączeniu z możliwością potwierdzenia spełnienia tych wymagań przez Laboratorium na drodze auditu wewnętrznego
- Jesteś auditorem wewnętrznym pragnącym odświeżyć i/lub rozszerzyć swoją wiedzę w obszarze praktycznej realizacji skutecznych auditów wewnętrznych
- Jesteś zainteresowany proponowaną tematyką szkolenia.
Po ukończeniu szkolenia dowiesz się:
- Jakie są wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 w zakresie realizacji auditów wewnętrznych ?
- Które punkty normy akredytacyjnej są ściśle związane z auditem wewnętrznym, jak je interpretować i praktycznie realizować ?
- Jak brzmią obowiązujące w tym obszarze definicje i jak należy je rozumieć ?
- Co należy do obowiązków Laboratorium, a co do auditora wewnętrznego w aspekcie planowania, organizacji i realizacji auditów ?
- Jak skutecznie zaplanować, ustanowić, wdrożyć i utrzymywać program auditów wewnętrznych ?
- Jakie informacje powinny zostać ujęte w w/w programie oraz procedurze dotyczącej auditów wewnętrznych ?
- Jakie zapisy powinny być utrzymywane przez Laboratorium, jakie powinien utrzymywać auditor wewnętrzny / zespół auditorów ?
- Jak powinna wyglądać profesjonalna realizacja auditu wewnętrznego ?
- Co rozumiemy pod pojęciem „metody auditowania” i jak skutecznie je wykorzystać do zrealizowania auditu ?
- Jaka jest rola auditora wiodącego i auditora technicznego ? W jaki sposób powinna wyglądać ich efektywna współpraca ?
- Jak w prawidłowy sposób formułować i dokumentować niezgodności oraz spostrzeżenia z auditu wewnętrznego ?
- Jak planować, realizować, dokumentować i monitorować działania poauditowe ? Jaka może być rola auditora wewnętrznego w procesie realizacji działań poauditowych ?
- Jak oceniać skuteczność zrealizowanych przez Laboratorium działań korygujących oraz wszelkich działań (doskonalących, minimalizujących/eliminujących ryzyko powstania niezgodności) odnoszących się do ryzyk i szans ?
Program szkolenia
- Podstawowe wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 dotyczące dokumentów i zapisów prowadzonych przez akredytowane Laboratoria badawcze, w tym wymagania dotyczące realizacji auditów wewnętrznych
- Zapoznanie z obowiązującymi definicjami i ich interpretacją
- Obowiązki Laboratorium i auditora wewnętrznego w obszarze planowania i realizacji auditów oraz ich dokumentowania
- Planowanie, ustanowienie, wdrożenie i utrzymywanie zgodnego z normą akredytacyjną programu auditów wewnętrznych.
- Praktyczne aspekty profesjonalnej realizacji auditu wewnętrznego – omówienie wszystkich etapów auditu oraz roli poszczególnych członków zespołu oceniającego
- Dokumentowanie działań związanych z realizacją auditu wewnętrznego – obowiązku Laboratorium i auditora/zespołu auditorów, w tym wybór najefektywniejszych metod auditowania
- Prawidłowe formułowanie i dokumentowanie niezgodności oraz spostrzeżeń z auditu wewnętrznego
- Realizacja działań poauditowych – planowanie, wdrażanie, monitorowanie, dokumentowanie realizowanych działań (omówienie ewentualnej roli auditora wewnętrznego w realizacji działań poauditowych), aktualizacja listy ryzyk i szans
- Ocena skuteczności zrealizowanych działań – obowiązki Laboratorium i auditora.
- Praktyczne aspekty realizacji auditu wewnętrznego – ćwiczenia, pytania, odpowiedzi.
Egzamin - osoby zainteresowane mogą wziąć udział w teście, jeśli test zostanie pomyślnie zaliczony, osoby do niego przystępujące otrzymają certyfikat potwierdzający kompetencje audytora wewnętrznego.
Nasz Ekspert
Wieloletni kierownik Zakładu Analitycznego w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Rafineryjnego w Płocku. Ekspert w zakresie wdrażania i doskonalenia systemu zarządzania w laboratorium. Auditor techniczny oraz wiodący systemu zarządzania wg normy PN-EN ISO/IEC 17025.
Informacje organizacyjne
Cena szkolenia online obejmuje:
- wykłady,
- dyskusję w gronie ekspertów,
- materiały szkoleniowe w formie elektronicznej,
- świadectwo uczestnictwa w szkoleniu.
Dofinansowanie w ramach Bazy Usług Rozwojowych. Sprawdź jak uzyskać do 80% dofinansowania na to szkolenie.
Więcej informacji dot. regulaminu, realizacji szkolenia oraz rabatów znajdziecie Państwo tutaj.